Informacje o kole

Studenckie Koło Naukowe Energetyków działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Zrzesza studentów różnych kierunków oraz wydziałów zainteresowanych wiedzą z zakresu szeroko pojętej eneregtyki. Zajmujemy się energetyką konwencjonalną, energią odnawialną, maszynami przepływowymi, a także przyszłościowymi wizjami energetyki i innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi. W ramach projektów rozwijamy swoje zainteresowania również z zakresu mechaniki i budowy maszyn, elektorniki, elektrotechniki, informatyki, inżynierii materiałowej, marketingu oraz zarządzania projektami.

W ramach prac Koła studenci mogą realizować własne pomysły, a także rozwijać już istniejące projekty. By rozpocząć działalność w kole nie potrzebna jest rozległa wiedza i wcześniejsze doświadczenie – wystarczą pomysły i zapał do pracy.

Obecnie w Studenckim Kole Naukowym Energetyków działa GUST projekt.

Generative Urban Small Turbine to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015 pracujący nad bieżącym, realnym problemem dotyczącym energii wiatrowej. Zespół zajmuje się projektowaniem i budową przydomowych turbin wiatrowych, które są testowane podczas International Small Wind Turbine Contest. Zmagania mają na celu zaproponowanie rozwiązania, wydajnego zarówno energetycznie jak i finansowo, które może zmienić sposób postrzegania i przyszłość energetyki wiatrowej. Zespół GUST w edycji 2016 oraz 2017 wystartował z klasycznymi turbinami o poziomej osi obrotu (Horizontal Axis Wind Turbine), zajmując dwukrotnie I miejsce. Od 2018 roku zespół pracuje nad dwoma turbinami. Jedną o poziomej osi obrotu (HAWT), oraz jedną o pionowej osi obrotu (VAWT). Obydwie turbiny zostały zaprezentowane przez zespół podczas ISWTC w 2018 roku zajmując I miejsce oraz w 2019 roku zajmując III miejsce. W 2020 roku z powodu wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2 w ramach konkursu odbyło się sympozjum online, w którym zespół GUST wziął udział i zaprezentował modernizację swojego modelu przydomowej turbiny wiatrowej. Obecnie zespół pracuje nad modernizacją turbiny o poziomej osi obrotu, ale jest otwarty na nowe pomysły i rozwiązania. Od początku swojej dzielności GUST zajmuje się szerzeniem wiedzy dotyczącej energetyki wiatrowej na konferencjach naukowych, różnych wydarzeniach oraz organizując warsztaty dla młodszych pokoleń.

Serdecznie zapraszamy do naszego Koła Naukowego jeśli masz jakiś ciekawy pomysł na nowy projekt lub chcesz dołączyć do już istniejącego projektu GUST!

Nasz mail: skne@info.p.lodz.pl

Nasz facebook: https://www.facebook.com/SKNEPL/

Nasza strona internetowa: http://www.skne.p.lodz.pl/

Facebook GUST: https://www.facebook.com/GUSTprojectPL/

Strona internetowa GUST: http://www.gust.p.lodz.pl/